portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

10 najlepszych silników do instalacji LPG

Sprawdź, w jakich silnikach LPG chodzi jak marzenie

Wraz z rozwojem technologii budowy silników, producenci coraz częściej sięgają po rozwiązania z bezpośrednim wtryskiem, do których instalacje LPG często są znacznie droższe od wersji "klasycznych", przeznaczonych do silników z wtryskiem pośrednim. Jednocześnie pojawiają się także silniki, do których są specjalnie projektowane instalacje gazowe (często kosztujące nawet 10 tys. zł). Niestety przez obecnie rosnące standardy ekologiczne, może być tylko gorzej.


Historia motoryzacji - i to nie jakoś wybitnie dawna - zna jednak silniki, które do montażu instalacji gazowej są wręcz stworzone. Zamontujemy do nich instalację w bardzo miłej dla portfela cenie, która będzie idealnie się sprawdzać w codziennym użytkowaniu. Sprawdźmy, jakie to silniki:


1,8 oraz 2,0 EW od grupy PSA - są to silniki produkowane od 1999 do 2010 roku, przy czym w 2005 przeszły istotne modernizacje i dostały dodatkowe konie mocy. Z uwagi na plastikowy kolektor ssący, nie możemy przyoszczędzić na instalacji gazowej - musi być instalacja sekwencyjna IV generacji, która spisuje się w tych silnikach świetnie. W silniki te zbrojono większość modeli Peugeotów i Citroenów.


- 1,6 8V i 16V od Renault - silniki bardzo popularne zarówno w Renówkach jak i Daciach. Stare i proste konstrukcyjnie (produkowane od 1995 roku do 2014), z odpowiednio dużym apetytem na paliwo, który ogranicza się kosztowo właśnie przez montaż LPG. Jednostki są trwałe, popularne, znane każdemu mechanikowi oraz monterowi instalacji LPG.


- 1,6 MPI 8V ze stajni VW, produkowany w latach 1994-2011 i montowany w Volkswagenach, Skodach, Seatach i Audi. Jednostka idealna do gazu. Na benzynie przeciętnie oszczędna (choć da radę w trasie zejść ze spalaniem na 5,6 l/100km), ale po montażu LPG - czysta oszczędność. Skoda fabrycznie instalowała instalacje Landi Renzo, natomiast sam silnik bez problemu dogaduje się z każdą instalacją sekwencyjną.


1,4 T-Jet z Włoch - Fiat poza tym, że stworzył genialną jednostkę 1,4 T-Jet, która sama z siebie potrafi rwać asfalt i nie być wybitnie awaryjną. T-Jety produkowane są od 2006 roku w wersji 120 i 150 konnej. Występuje również wersja o mocy 140 KM i oznaczeniu MultiAir, ale ta wersja z uwagi na kilka szczegółów konstrukcyjnych niezbyt dobrze nadaje się do montażu LPG. Silniki bardzo dobrze współpracują z instalacją gazową, do której, z uwagi na obecność turbosprężarki, warto jednak dopłacić kilkaset złotych, aby była to instalacja bliżej 3 niż 2 tysięcy. Dobrze dobrana instalacja zapewni lata bezproblemowej, oszczędnej jazdy. Najczęściej te silniki spotkamy we Fiatach Punto, Bravo czy w Alfie Romeo Mito.


- 1,4T od Opla - produkowany od 2009 roku w 2 wersjach mocowych (120 i 140 KM). Silnik bardzo dobrze nadaje się do instalacji gazu, szczególnie wersja z oznaczeniem KL7 (oznaczenie to można sprawdzić rozkodowując VIN), gdzie Opel zastosował wzmocnione gniazda zaworowe. Silniki te są populane w Oplach Astra orraz Insignia.


- Silniki Valvematic od Toyoty - produkowane od 2006 roku, o pojemnościach 1,6 1,8 oraz 2,0. Tak jak poprzednie konstrukcje Toyoty z technologią VVTI nie zawsze idealnie pracowały z LPG, tak Toyota w końcu zaprojektowała gamę silnikową na pośrednim wtrysku z hydrauliczną regulacją luzów zaworowych. Popularne Toyoty wyposażone w te silniki to Auris, Avensis oraz Rav4.


- 1,4 MPI 16V - ponownie grupa VAG. Silnik bardzo często spotykany w VW Polo V, Skodzie Fabii 2, Seacie Ibiza itp. Prostej konstrukcji jednostka, produkowana w latach 1995-2014, do której podobnie jak w 1,6 MPI wystarczy prosta instalacja sekwencyjna IV generacji. 


- Hondowskie 2,0 oraz 2,4 - produkowane od 2001 roku silniki ze zmiennymi fazami rozrządu, do których trzeba umiejętnie dobrać instalację, a przynajmniej do silników serii K (produkowanych do 2006, kiedy to weszła na rynek seria R). Silniki te można spotkać w Accordach VII generacji czy CR-V III 


- Pozostając w Japonii, silniki 2,0 i 2,5 od Subaru. Jednostki produkowane od 1989 roku, początkowo z paskiem rozrządu, potem od 2010/2011 - z łańcuchem. Silniki z solidnymi gniazdami zaworowymi, porządną elektroniką i jedną wadą - po założeniu gazu, trzeba co około 40.000 km  wyregulować zawory. W wersjach silnika z 4 wałkami rozrządu, do regulacji należy wypiąć i opuścić silnik! Także mimo, że silniki te świetnie znoszą instalacje LPG, to jednak trzeba w kosztach całkowitych ująć również te okresowe regulacje. Silniki te występują w takich modelach jak Legacy IV, Forester II czy Outback III.  


Powyższa lista nie oznacza, że pozostałe silniki innych producentów nie nadają się do zagazowania. Omówione wyżej silniki to po prostu creme de la creme jeżeli chodzi o idealne przygotowanie silnika pod instalację LPG. Wzmocnione gniazda zaworów, hydrauliczna regulacja zaworów, pancerna i stosunkowo prosta konstrukcja to cechy, które są szczególnie potrzebne dla bezawaryjnej pracy instalacji LPG.