portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

8 sposobów na otworzenie zamarzniętego auta

... czyli jak "włamać" się do własnego auta zimą?

Zima jak widać za oknem nie odpuszcza. Nie wszędzie objawia się ona wysokim śniegiem, natomiast poranny widok wskazań termometru nie zawsze należy do miłych oku.

Jeżeli w nocy był mocniejszy mróz, idąc rano do auta możemy się nieco zdziwić, jeżeli okaże się, że auto niekoniecznie chce nas wpuścić do środka. Przygotowaliśmy 8 porad, jak poradzić sobie w tego typu sytuacji.


Posmaruj uszczelki wazeliną

O punkcie tym wspominaliśmy nieco prędzej w artykule o przygotowaniu auta do zimy (przeczytaj Jak przygotować auto do zimy?). Wazelina techniczna jest ok. 5 razy tańsza od specjalistycznych preparatów do konserwacji uszczelek, a w warunkach zimowych - równie skuteczna. Zapobiega ona osadzaniu się i zamarzaniu wody na uszczelkach. Taką formę zabezpieczenia warto zastosować zarówno przed sezonem zimowym, jak i po każdym myciu auta w zimie. Dzięki temu nie powinniśmy się borykać z problemem przymarzniętych drzwi.


Dociśnij drzwi

Jeżeli drzwi zdążyły zamarznąć zanim nałożyliśmy wazelinę, warto energicznie, acz z wyczuciem starać się dociskać drzwi. Uszczelki po kilku dociśnięciach drzwi powinny skruszyć warstwę lodu na tyle, że drzwi powinno dać się już otworzyć. 


Dobry wybór miejsca do parkowania

Najczęściej z przymarzniętymi drzwiami borykają się mieszkańcy bloków. Jeżeli prognozy pogody uprzedzają o możliwości wystąpienia większych mrozów w nocy, można na tą okazję przygotować się już przeddzień i to na 2 sposoby. Życie pokazuje, że ostre mrozy zwykle idą w parze z bezchmurnym niebem w nocy i rano. W takiej sytuacji warto przypomnieć sobie, od której strony wschodzi rano słońce i w miarę możliwości tak zaparkować auto, aby wschodzące słońce oświetlało przód lub lewy bok auta, topiąc powstały w nocy lód. Jeżeli natomiast parkingi umiejscowione są między blokami i osłaniają one kierunek skąd wschodzi słońce, warto poszukać miejsca parkingowego w rogu, gdzie 2 bloki łączą się pod kątem prostym. Przepływ powietrza między blokami jest zwykle tak poprowadzony, że ruch powietrza w narożnikach jest najmniejszy, przez co występuje tam mniejszy spadek temperatury niż w innych miejscach.


Odmrażacz do szyb działa na uszczelki

Jeżeli dociskanie drzwi nie daje wymiernych efektów, warto psiknąć na uszczelki odmrażaczem do szyb (o ile oczywiście nosimy go ze sobą do domu, a nie został w środku zamarzniętego auta). Substancje zawarte w odmrażaczu szybko uporają się z lodem na uszczelkach, a w krótkim okresie czasu nie spowodują uszkodzenia ich. Po otwarciu drzwi jednak warto zetrzeć resztki odmrażacza z uszczelek.


Odmrażacz do zamków zawsze w kieszeni kurtki

Jeżeli naszym problemem nie jest samo zamarznięcie drzwi a zamków, też jest kilka możliwości co możemy zrobić. Przede wszystkim warto mieć ze sobą zawsze w kurtce odmrażacz do zamków. Buteleczka z nim jest na tyle niewielka, że bez problemu zmieści się w każdej kieszeni kurtki. Najlepiej jest zakupić takowy jesienią, wrzucić go raz do kurtki i mieć świadomość, że jesteśmy bezpieczni. Odmrażacz po aplikacji do zamka zazwyczaj w przeciągu kilku sekund umożliwi wsunięcie/przekręcenie kluczyka i otwarcie drzwi.


Podgrzewanie kluczyka zapalniczką

O ile nie mamy kluczyka nafaszerowanego elektroniką, w sytuacji kiedy kluczyk albo nie chce się przekręcić w zamku ani nawet do końca dać się wsunąć, a nie mamy przy sobie odmrażacza, warto go delikatnie pogrzać zapalniczką. Po włożeniu mocno ciepłego kluczyka do zamka, w kilka sekund powstały lód powinien się rozpuścić i umożliwić otwarcie zamka.


Wejście innymi drzwiami

W przypadku nowszych samochodów, gdzie już nawet nie zawsze montowane są zamki na klucz, a tylko na pilota, zamarznąć może siłownik centralnego zamka. W takim przypadku należy sprawdzić, czy zamarzły wszystkie czy tylko jeden, bo może się okazać, że bez problemu otworzymy drzwi pasażera i nimi wejdziemy do auta. W takiej sytuacji po wejściu warto od razu uruchomić silnik, aby wnętrze auta jak najszybciej rozgrzać i stopić powstały lód na siłowniku.


Przewietrzmy kabinę

I na końcu uniwersalny tip, który dotyczy zarówno siłowników centralnego zamka, jak i szyb. Po dotarciu na miejsce docelowe, warto samochód dokładnie przewietrzyć, aby wyrównać temperaturę wnętrza z ta na zewnątrz. Zapobiegnie to skropleniu się pary wodnej, która potem by zamarzła.


Kiedy ta zima się skończy....