portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

9 sposobów na tańsze ubezpieczenie OC

Od około roku ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC samochodu poszybowały dość wyraźnie w górę. Co zrobić jednak, jeżeli po zakupie samochodu...

a w przypadku zakupu samochodu używanego dodatkowo po odliczeniu części budżetu na czynności serwisowe, stan naszego konta niepokojąco spadł, a znana firma po wyliczeniu składki wywołała niezbyt pozytywne zaskoczenie? Oto 9 porad, co warto zrobić, aby maksymalnie zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC - jednego z niewielu ubezpieczeń, którego skala ochrony jest precyzowana ustawowo i przy którym możemy bez problemu kierować się ceną - jak najniższą ceną.


Sprawdź i porównaj wiele miejsc

Na rynku ubezpieczeniowym, polisę możemy zakupić na wiele sposobów. Są agenci mobilni, multiagencje, stacjonarne punkty firm ubezpieczeniowych, ubezpieczenia telefoniczne, kalkulatory na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych i wreszcie porównywarki cen wielu firm na jednej stronie. Niestety dla nas, najtańsza forma zakupu ubezpieczenia każdorazowo wymaga sprawdzenia. Firmy ubezpieczeniowe wszak robią promocje okresowe dla różnych kanałów sprzedaży, które często zostają ustalane wewnętrznie z partnerami biznesowymi, dodatkowo w przypadku multiagencji czy porównywarek, również umowy z nimi są konstruowane w różny sposób. Agenci i multiagencje często mają do dyspozycji własne zniżki dodatkowe, którymi mogą się podzielić z klientem. Podobnie jest również przy nieco już zapomnianej formie sprzedaży ubezpieczeń przez telefon. W prywatnym życiu miałem sytuację, że po telefonie z mojego banku, gdzie miałem konto (bank miał w systemie, że niebawem kończy mi się polisa OC) kwota wyliczona przez bank była 10% niższa od najniższej ceny, którą znalazłem (po wizytach w porównywarkach internetowych oraz po spotkaniu ze znajomym w multiagencji). Chcąc zaoszczędzić, jeżeli tylko mamy chwilę wolnego czasu, warto poświęcić go na sprawdzenie ceny w wielu miejscach, nie zawsze opłaca się zamykać w świecie internetu (nie przekreślając go oczywiście, gdyż często to przez internet cena OC będzie najniższa - nie można tego jednak uznać za pewnik).


W pakiecie często taniej

Firmy ubezpieczeniowe często korzystają z cross-sellingu, czyli tzw. sprzedaży krzyżowej. Sprzedawcy ubezpieczeń często będą w stanie zaoferować dodatkową zniżkę, jeśli razem z samochodem, ubezpieczymy mieszkanie. Oczywiście warto być czujnym, czy finalnie będzie to rzeczywiście opłacalne (w porównaniu do wycen od innych firm), natomiast nierzadko jest to ciekawe rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić co nieco.


Taniej z Assistance - czyli promocje na OC

Warto jest zorientować się, czy któraś z firm ubezpieczeniowych nie ma promocji na jakiś pakiet - tutaj całkiem dobrze będą poinformowane multiagencje. Osobiście byłem świadkiem sytuacji, gdy przy przeliczeniu symulacji kosztów u multiagenta, oferta dwóch najtańszych firm różniła się o dosłownie 15 zł, gdzie w tej minimalnie droższej dzięki obowiązującej promocji, w cenie zawarty był jeszcze średni pakiet Assistance, za który bez promocji zwykle dopłacało się w granicach 100 zł ? nie muszę wspominać chyba, na którą ofertę padło. Promocje tego typu często w danym momencie dotyczą jednego z kanałów sprzedaży. W jednej multiagencji może funkcjonować, w innej (podpiętej pod inny system np.) już niekoniecznie. To samo tyczy się stron Towarzystw Ubezpieczeniowych i porównywarek internetowych. To, że dana promocja jest na stronie A, nie oznacza jednocześnie, że będzie obowiązywała na stronie B i C.


W mniejszym mieście taniej

Towarzystwa Ubezpieczeniowe podczas kalkulacji składek ubezpieczeniowych biorą pod uwagę szereg okoliczności użytkowania samochodu i prawdopodobieństw zaistnienia szkód w danym przypadku. Jeżeli jesteśmy w jakimś stopniu mobilni (np. mieszkamy na 2 domy) czy studiujemy poza miejscem zamieszkania, warto zweryfikować cenę. Podczas wypełniania formularzy do wyceny składki, część Towarzystw nie pyta o adres zameldowania, a o miejsce używania samochodu. Warto więc podać (koniecznie jednak zgodnie z prawdą) najmniejsze pod względem liczby ludności miasto, miasteczko czy wieś, gdzie spędzamy stosunkowo najwięcej czasu. OC powinno być tańsze - wszak w centrum wielkiej aglomeracji łatwiej o wypadek, niż w małym miasteczku, gdzie jakiś samochód przejeżdża raz na 10 minut.


Problem młodych kierowców

Wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe dla młodych wiekiem kierowców lub kierowców bez doświadczenia (wszak nie tylko 18-19 latkowie zdają egzamin na prawo jazdy) mają przygotowany szereg zwyżek cen. Statystycznie młody i niedoświadczony kierowca jest bardziej obciążony ryzykiem kolizji. Frycowe niestety przez kilka pierwszych lat trzeba zapłacić. Są natomiast sposoby, aby i to nieco obniżyć, a im wcześniej o tym pomyślimy, tym więcej możemy skorzystać.

Takimi sposobami jest wykupienie OC na młodą osobę np. na przyczepę samochodową (jeśli potrzebujemy) lub jeżeli posiadamy skuter. Ubezpieczenia za przyczepę czy skuter są w bardzo zbliżonych cenach niezależnie od wieku osoby, na którą ubezpieczamy, natomiast już od młodych lat naliczana jest historia ubezpieczeniowa. Podobnie jest w przypadku, kiedy z różnych powodów nie ma w planach zakupu dodatkowego samochodu dla młodej osoby, a jedynie użyczanie samochodu przez rodziców. Warto dopisać nastolatka do swojego OC przez rodzica, również aby zaczął już zbierać żniżki. Dzięki tym zabiegom przy zakupie pierwszego samochodu w wieku 20-kilku lat, młody człowiek będzie miał co prawda zwyżkę za wiek czy za krótki okres posiadania prawa jazdy, natomiast będzie miał również już konkretne zniżki, dzięki którym cena OC nie powali na kolana.

W punkcie tym warto wspomnieć o wartości samochodu. W internecie często można zauważyć rozczarowanie młodych ludzi, kiedy dowiadują się, że cena OC przekroczyła cenę pierwszego samochodu, gdyż zazwyczaj na pierwszy samochód wybierane są modele dość leciwe i niedrogie. Niestety w takim przypadku cena OC nie jest zbyt mocno uzależniona od wartości auta, a właśnie od doświadczenia. Jak wiadomo odszkodowanie z OC wypłacane jest ofierze wypadku, a nie sprawcy. Jak młody kierowca w swoim pierwszym małym samochodzie kupionym za kilka tysięcy złotych ze swojej winy spowoduje kolizję z autem za dziesiąt... lub set... tysięcy to Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi tą szkodę pokryć W tym przypadku więc wartość auta sprawcy nie ma żadnego znaczenia. Warto zdawać sobie z tego sprawę.


Zniżka małżeńska

Część Towarzystw Ubezpieczeniowych uznaje przejście zniżek między małżonkami. Dzieje się to w przypadku, jeżeli małżonkowie zachowali wspólność majątkową, czyli nie dotyczy przypadku, kiedy była podpisana intercyza. Warto o tym pamiętać, jeżeli z różnych powodów małżonkowie mają różnej wysokości wypracowane zniżki na OC. W skrajnym przypadku może dojść do takiej sytuacji, że małżonek z większą zniżką, udziela swoich zniżek partnerowi z mniejszymi zniżkami (a ten dopisuje do swojego OC nastoletnie dziecko), aby i jemu zniżki zaczęły być naliczane, a w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego, szkoda nie będzie przypisana dawcy zniżek.


Zniżka dealerska

Jeżeli kupujemy samochód nowy z salonu, warto zapytać się dealera o pakiet ubezpieczeń. Dealerzy z uwagi na skalę sprzedaży samochodów, mają często podpisane umowy na dystrybucję ubezpieczeń czy to z którąś z multiagencji czy z konkretnym Towarzystwem Ubezpieczeniowym i posiadają specjalne oferty pakietów w bardzo konkurencyjnych cenach. Bywa też, że często pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych jest dodawany gratis do zakupionego samochodu jako dodatkowa wynegocjowana forma rabatu.


Sposób płatności ma znaczenie

Kupując ubezpieczenie, mimo kończących się oszczędności, warto mieć w zanadrzu pełną kwotę ubezpieczenia. TU przy wyborze płatności ratalnej za ubezpieczenie, zazwyczaj doliczają zwyżkę za ten fakt, przez co najtańsze wybrane OC już tak tanio może nie wyjść. Z drugiej strony są firmy, które proponują dodatkowe zniżki za płatność jednorazową. Warto również dowiedzieć się, czy w danym momencie nie obowiązuje jakaś promocja za formę płatności. Zdarza się, że w porozumieniu z operatorem płatności, pojawiają się promocyjne zniżki za płatność szybkim przelewem czy kartą kredytową. Warto mieć to na uwadze, gdyż zawsze kilka dodatkowych procent może być odliczonych od ceny finalnej.


Dawny sposób - znajomości - aktualny i dziś

Agentów ubezpieczeniowych czy to współpracujących z jednym TU czy multiagentów jest w kraju bardzo dużo. Dodatkowo dzięki mediom społecznościowym mamy w zanadrzu również gro ludzi, których spotkaliśmy okazjonalnie, ale dobrze się rozmawiało. Warto zastanowić się, czy nie mamy jakiegoś agenta wśród swoich znajomych. Agenci często dysponują dodatkowymi zniżkami, które mogą zaproponować właśnie"po znajomości". Wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku, jednak nierzadko się zdarza, ze taka forma kalkulacji ceny finalnie zaowocowała najniższą ceną.


Jeżeli tylko dysponujemy chwilą wolnego czasu, warto jest porównać ze sobą jak najwięcej stacjonarnych i elektronicznych opcji zakupu tej samej polisy OC. Różnica w cenie między najdroższą a najtańszą opcją zazwyczaj liczona jest w tysiącach złotych, warto jest więc przyjrzeć się temu tematowi szerzej.