portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Bez serwisu - bez przeglądu

Passat w TDI może już nie przejść badania technicznego

O aferze Dieselgate, w której to koncern Volkswagena fałszował wyniki emisji spalin poprzez celowe modyfikacje w silnikach słyszeli już chyba wszyscy. W jej następstwie koncern zapowiedział i wezwał wszystkich kierowców z felernymi dieslami na akcję naprawczą. Problem jest tylko jeden - stosunkowo mało kierowców odwiedziło serwisy, aby ją przeprowadzić.

Problemem jest zachowanie auta po serwisie. Kierowcy uskarżają się na spadek mocy, wzrost poziomu spalania, "zamulenie" auta oraz szybsze zapychanie się zaworów EGR i filtrów DPF. Nic więc dziwnego, że kierowcy wybitnie nie pchają się do serwisów. Niestety zaczną...


Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk - przesłał do Stacji Kontroli Pojazdów nowe wytyczne w zakresie badań aut z silnikami diesla, objętych akcją serwisową. Są w nim wytyczne, dzięki którym diagnosta zobowiązany jest sprawdzić czy auto było na serwisie i ma już odpowiednio zmodyfikowane oprogramowanie czy nie. W przypadku, kiedy kierowca "nie zdążył" jeszcze pojechać do serwisu, będzie musiał zrobić to niezwłocznie, gdyż diagnosta nie wyda zgody na dalsze poruszanie się autem. Dostanie więc zapewne dopuszczenie czasowe (np. na tydzień) w którym to kierowca będzie zmuszony wziąć udział w akcji serwisowej i poddać auto modyfikacjom oprogramowania.


Kłopoty w liczbach

Problemy z użytkowaniem aut po akcji serwisowej występują nie tylko w naszym kraju. W Austrii przeprowadzono ankietę na 9-ciu tysiącach kierowców, którzy poddali swoje auta serwisowaniu. Okazało się, że około 43% z nich (około 3600 kierowców) odczuło niekorzystne zmiany w zachowaniu auta. Około 1800 z nich zauważyło wzrost poziomu spalania, niecałe 1500 kierowców odczuło spadek osiągów i przyśpieszenia. Pozostali odczuli pogorszenie pracy silnika. Problem z zaworem recyrkulacji spalin EGR miało około 650 kierowców, zaś prawie 500 narzekało na szybciej zapychający się filtr DPF.