portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Ciężkie życie młodego kierowcy

Z nowym rokiem wejdą, a od 4 czerwca zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące młodych kierowców...

Mówiło się o nich już od dawna - ustawa, która wnosi owe zmiany miała wejść w życie już w 2011 roku. Wygląda jednak na to, że teraz sprawdzi się koszmar nowych kierowców. Co się zmieni? Otóż całkiem sporo.


Okres próbny

Dla osób, które odbiorą swoje piersze prawo jazdy kategorii B od 4 czerwca 2018 ustawodawca przygotował dwuletni okres próbny. Liczyć się on będzie zawsze od dnia otrzymania dokumentu. W okresie tym, kierowca poza dodatkowymi ograniczeniami (o czym za chwilę), nie będzie mógł dokonywać żadnych wykroczeń. Ba, jeżeli w ciągu tego okresu popełni 2 wykroczenia, za co otrzyma mandat lub zostanie ukarany prawomocnym wyrokiem sądu, okres ten przedłuża się o kolejne 2 lata. Ponadto osoba taka otrzyma skierowanie na dodatkowy kurs w zakresie bezpieczeństwa jazdy oraz na badania psychologiczne.


Za szybko nie pojedziesz

Nawet, jeżeli młody kierowca nie będzie miał w planach przekraczać dozwolonych prędkości, nie będzie traktowany na równi z innymi użytkownikami drogi. W ciągu pierwszych 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy będzie musiał przyozdobić swoje auto z przodu i z tyłu naklejkami zielonego listka. Dodatkowo w tym okresie obowiązywać go będą specjalne ograniczenia prędkości:

- teren zabudowany - 50 km/h (całodobowo)

- poza obszarem zabuowanym - 80 km/h

- autostrady i drogi ekspresowe - 100 km/h


Nie dorobisz do kieszonkowego

Często młodzi ludzie dostrzegają potrzebę zrobienia prawa jazdy nie tylko ze względu na wygodę przemieszczania się, ale również na możliwość dorobienia do kieszonkowego czy znalezienia pracy na wakację jako dostawca jedzenia na telefon czy kierowca busa lub minivana w przesyłkach kurierskich. Ustawa zajęła się niestety także i tym aspektem. Podobnie jak przy listku i ograniczeniach prędkości, tak również przez te pierwsze 8 miesięcy młody kierowca nie będzie mógł podjąć pracy w roli kierowcy zawodowego.


Dodatkowe płatne szkolenie

Między 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy, młody kierowca będzie musiał zajrzeć głębiej do swojej kieszeni. Ustawodawca wprowadza obowiązek odbycia w tym okresie szkolenia teoretyczne i praktycznego w zakresie bezpieczeństwa i zagrożeń w ruchu drogowym. Szkolenie teoretyczne będzie kosztować 100 zł, zaś godzinne szkolenie praktyczne kolejne 200 zł.


Życie młodego kierowcy od połowy przyszłego roku nie będzie usłane różami. Dwa lata pod szczególnym nadzorem, dużo ograniczeń w użytkowaniu samochodu sprawia, że młodzi kierowcy będą musieli mocniej zacisnąć zęby. Dodając do tego jeszcze ceny ubezpieczeń OC dla nich widzimy sytuację nie do pozazdroszczenia. Z jednej strony jest szansa, że bezpieczeństwo na drogach ma szansę się zwiększyć. Z drugiej jednak ciekawi jesteśmy jak wyglądają statystyki wypadkowości zestawiając kierowców młodych z kierowcami "niedzielnymi", którzy  bardzo rzadko korzystają z samochodu i mimo nawet wielu lat posiadania prawa jazdy, nie mają doświadczenia w jeździe, nie zawsze są na bieżąco z aktualnymi zmianami przepisów czy nawet mają już swoje lata i przez to mniejszy refleks czy słabszy wzrok. Nie licząc również tego, iż wydaje się, że nowe przepisy mają być powodem dla łatania budżetów WORDów, osłabionych mniejszą liczbą zdających.

Pozostaje jedynie zagryźć zęby, wkalkulować cenę szkolenia w budżet oszczędności na kurs i jeździć przez 2 lata pod szczególną obserwacją.