portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Dieselgate w Porsche

60.000 aut wraca na serwis

Federalne biuro do spraw motoryzacji, bo chyba tak najlepiej można przetłumaczyć nazwę Kraftfahrt-Bundensamt (KBA) wydało rozporządzenie (dostępne po niemiecku TUTAJ) o przywołaniu 60.000 egzemplarzy aut marki Porsche Cayenne oraz Macan na akcję serwisową. Jest to pokłosie afery Dieselgate, w której to pojazdy grupy VAG (do której również należy Porsche) posiadały zainstalowane oprogramowanie fałszujące wyniki pomiarów jakości spalin (konkretnie szkodliwych tlenków azotu), rozróżniające normalne warunki użytkowania oraz tryb testowy dla certyfikacji, dzięki czemu silniki, które nie powinny przejść certyfikacji Euro 6, przechodziły ją bez problemu.


Najnowszy wątkiem tej afery jest sprawa Porsche i wykorzystywanych w produkcji Porsche Cayenne silników 4,2 V8 TDI oraz 3,0 V6 TDI w modelu Macan. Również w tym przypadku zainstalowany jest moduł wykrywający procedurę testową i zmieniający parametry pracy silnika pod spełnianie odpowiedniej normy. W wyniku tego 60.000 właścicieli egzemplarzy dwóch bardzo popularnych modeli Porsche będzie wzywanych na akcję serwisową. Jak podaje KBA, 30% tej sumy to auta zarejestrowane w samych Niemczech.


Znając opinię właścicieli popularnych aut z grupy VAG, którzy są już po akcji serwisowej i którzy są zirytowani większym spalaniem paliwa oraz mniejszą odczuwalną mocą silnika, ciekawi jesteśmy jakie konsekwencje w codziennym użytkowaniu auta odczuwać będą właściciele aut Porsche, gdyż marka ta uchodzi za jedną z marek sportowych, więc i jej klienci mają odpowiednie oczekiwania względem doznań podczas jazdy i osiągów auta.