portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Dostanie nowe auto od Volkswagena

Przełomowa decyzja sądu w Hamburgu

Jak donosi serwis Deutsche Welle, sąd w Hamburgu przychylił się do powództwa właściciela Volkswagena Tiguana, odnośnie wniesionej przez niego skargi w zakresie fałszowania emisji spalin (związanej z aferą Dieselgate) i w ramach rekompensaty zasądził nowy samochód!


Mężczyzna przed trzema laty zakupił w salonie model małego SUVa - VW Tiguan. Po wybuchu afery Dieselgate okazało się, że również zakupione auto posiadało zainstalowane oprogramowanie do fałszowania wyników pomiarów testowych spalin. Kierowca udał się do serwisu na akcję naprawczą, czyli podmianę oprogramowania silnika, które to w wyniku akcji serwisowej miało negatywny wpływ na charakterystykę jazdy auta. Sąd przyznał rację kierowcy, że taka forma naprawy będzie prowadzić do szybszego zużywania się samochodu, gdyż aby uzyskać podobne osiągi należy mocniej obchodzić się z gazem.


Z wypowiedzi adwokata reprezentującego w sądzie skarżącego, (właściciela Tiguana), decyzja sądu może mieć duży wpływ na kolejne wyroki, które zapadać będą w związku z tą aferą, gdyż nierozstrzygniętych spraw sądowych związanych z tą aferą jest jeszcze cała masa. Niemiecka jurysdykcja nie opiera się co prawda z założenia na precedensach, ale wyrok który zapadł może wyznaczać kierunek w jakim będą podążały sądy w swoim orzecznictwie przy podobnych sprawach.