portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Jak wybrać opony zimowe cz2

Przedstawiamy drugą część naszego poradnika dotyczącego wyboru i zakupu opon zimowych. 

Żywimy nadzieję, że po jego lekturze wybór właściwych opon zimowych nie będzie sprawiał większych problemów. Podobnie jak w pierwszej części artykuł jest podzielony na konkretne kwestie dotyczące opon.


Typy wzorów bieżnika

Istnieją trzy główne typy wzorów bieżnika. Są to bieżniki kierunkowe, asymetryczne oraz symetryczne. 

Bieżnik kierunkowy jest bardzo łatwy do rozpoznania, gdyż wzór układa się w literkę V albo U. Jest to bardzo popularna rzeźba bieżnika w oponach zimowych, gdyż zapewnia dobrą przyczepność. Bardzo dobrze sprawdzają się na śniegu, lodzie czy błocie. Dodatkowo zmniejszają poślizg kół przy przyspieszaniu i hamowaniu. Jak łatwo się domyślić, przy zakładaniu opony należy zwrócić uwagę na kierunek obrotu koła zgodny z oponą (zwykle na rantach opony narysowane są strzałki kierunkowe, w którą stronę opona ma się obracać).

Bieżnik asymetryczny - posiada jak sama nazwa wskazuje układ rowków, który patrząc przez szerokość opony, nie tworzy żadnego konkretnego wzoru. Ten rodzaj bieżnika jest najbardziej zaawansowany technologicznie, świetnie radzi sobie zwłaszcza w ostrzejszych zakrętach, a także dzięki mniejszym oporom toczenia, ma pozytywny wpływ na spalanie. Przy montażu tego typu opon należy zwracać uwagę na oznaczenia "inside" i "outside", aby odpowiednia część bieżnika była po właściwej stronie.

Bieżnik symetryczny - dość tradycyjny typ bieżnika, który zazwyczaj poleca się do małych samochodów osobowych oraz aut dostawczych. Z uwagi na prostotę konstrukcji, generuje najniższe koszty produkcji, przez co finalnie opony z takim bieżnikiem są najtańsze w porównaniu do pozostałych dwóch typów.


Właściwy rozmiar opon

Tutaj warto sięgnąć, po wspomnianą niedawno tajemniczą książeczkę, której z dużym prawdopodobieństwem nie przejrzeliśmy po zakupie auta, tylko trafiła na dno szuflady - instrukcji. Zdarza się, że producenci podają w nich w rozdziale ze specyfikacją oddzielne rozmiary opon na sezon letni jak i zimowy. W takim przypadku warto tych zaleceń przestrzegać.

Jeśli jednak nie mamy takowych sugestii, opony można zakupić w dokładnie takim samym rozmiarze jak letnie. Jest również pogląd, że opony zimowe warto zakupić rozmiar węższe niż letnie (np. 225 zamiast 235), dzięki czemu zwiększony nacisk na każdy cm2 powierzchni opony polepszy przyczepność do drogi. Jest to zasada dość często stosowana, jednak nie zawsze możliwa do prostego zastosowania. Przekonałem się o tym osobiście kilka dni temu, kiedy to sam byłem na etapie zakupu opon zimowych i ich montażu. Okazało się, że na moją felgę, na której były opony 235/65 R17, rozmiar 225 po prostu nie wejdzie, gdyż felga jest tak wyprofilowana, że opona nie może odpowiednio na nią wskoczyć. Po pół godzinie bezskutecznego kombinowania na kilka sposobów, wróciliśmy do rozmiaru 235.


Jakie opony kupić

Sam wybór sprowadza się do rzetelnego zastanowienia się nad sposobem użytkowania samochodu. Ile robimy kilometrów, jakimi drogami i jak często jeździmy oraz jaki mamy budżet. Po zlokalizowaniu naszej docelowej półki jakościowo-cenowej opon, warto poszperać na forach internetowych czy motoryzacyjnych grupach na fb. Najpierw ogólnie, jakie modele z wybranych przez nas marek są bardziej polecane, a po wybraniu kilku konkretnych modeli, warto poszukać opinii o nich. Patrząc na opinie, warto spojrzeć przy okazji kto je pisał, a konkretnie na ilość wypowiedzi danego użytkownika na forum, aby zwiększyć szansę na trafienie realnej opinii, a nie wpisu reklamowego.


Kiedy warto zmienić opony na zimowe

W tym przypadku odpowiedź będzie bardzo precyzyjna, gdyż przyjmuje się zwykle temperaturę graniczną na poziomie +7*C. Od tej temperatury używanie opon zimowych zarówno zwiększa bezpieczeństwo, jak i nie wpływa na nadmierne zużycie bieżnika. Warto też zaplanować wymianę odpowiednio wcześnie, gdyż co prawda w Polsce nie mamy obowiązku zmiany opon na zimowe, to jednak kolejki u wulkanizatorów w okolicach pierwszych nocnych przymrozków mogą przyprawić o ból głowy. Czytelników z Włocławka i okolic w tym miejscu możemy zaprosić do kontaktu z naszymi salonami Hyundaia i Peugeota, gdzie również świadczymy usługę wymiany kół i opon, a żeby było wygodniej, zapraszamy do uprzedniego umówienia się na konkretną godzinę wymiany, aby cała operacja zabrała jak najmniej Państwa czasu.