portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Letnie motosprawy

Na co zwrócić uwagę przed sezonem letnim

Od ponad miesiąca temperatury za oknem przypominają nam o czymś, do czego oficjalnie zostały już tylko godziny... kalendarzowego lata!

Tak jak warto robić przegląd auta przed zimą, tak i teraz warto zwrócić uwagę na parę kwestii - tym bardziej, że lato to czas wyjazdów wakacyjnych... a nie ma nic gorszego jak awaria w trasie i długie oczekiwanie na pomoc drogową przy 35*C stojąc gdzieś w polu.

Może komuś wydać się dziwne, że przegląd przed latem jest konieczny, ale warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jakich i po co? Zaczynamy!


Klimatyzacja i filtr kabinowy

Dla wielu to układ, bez którego ciężko się obyć w lato. Istotnie, dobrze działająca klimatyzacja uprzyjemnia podróż. Z drugiej strony przy zakupie auta używanego często słyszymy "klima jest, ale do nabicia". Mimo, że układ klimatyzacji konstrukcyjnie jest szczelnym obiegiem zamkniętym, to z biegiem lat różnie z tą szczelnością może być. Warto podjechać do serwisu klimatyzacji sprawdzić/uzupełnić ilość czynnika, wyczyścić układ poprzez ozonowanie, a jeżeli nie możemy przypomnieć sobie, kiedy wymienialiśmy ostatnio filtr kabinowy - warto zadbać i o niego. W końcu dobrze jest oddychać powietrzem tak chłodnym, jak czystym.


Chłodzenie silnika

Tak jak klimatyzacja dla nas, tak układ chłodzenia dla silnika jest czymś niezbędnym. Przypomnijmy sobie, ile przed rokiem widzieliśmy aut na poboczu z otwartą maską i parą wodną wydobywającą się ze środka? Kilka było. Często takie sytuacje przytrafiają się również stojąc w korku przy dużym upale. Niesprawdzony układ chłodzenia może w takim momencie zawieść, a co jak co, ale korki latem (szczególnie na drogach dojazdowych do miejscowości turystycznych oraz w okolicach remontów dróg) są zawsze.

W takim przypadku na kilka dni przed wyjazdem warto z jednej strony sprawdzić poziom płynu chłodzącego, a z drugiej czy to samodzielnie czy u zaprzyjaźnionego mechanika przejrzeć gumowe węże od płynu chłodzącego. To właśnie sparciałe gumowe węże są jednym z głównych powodów awarii układu chłodzenia i gotowania się silnika podczas upału. Gumowe węże nie są drogie.. a na pewno o wiele tańsze od lawety i wizji popsutego urlopu. 


Bieżnik opon

Tak jak zimą na śniegu, tak i latem odpowiedni bieżnik w oponach to podstawa bezpieczeństwa. W końcu całej trasy nie spędzamy w korku, ale etapami czasem możemy przyśpieszyć i warto, żeby w odpowiednim momencie auto miało odpowiednią przyczepność do hamowania.


Hamulce

I tak płynnie przechodzimy do układu hamulcowego. Jeżeli nie pamiętamy, kiedy ostatnio sprawdzaliśmy/wymienialiśmy klocki/tarcze hamulcowe - wyjazd wakacyjny jest do tego dobrym powodem. Wszak w trasę zazwyczaj jedziemy z rodziną, o której bezpieczeństwo warto zadbać.


Przerwy

I na końcu coś, o czym wiele osób zapomina - przerwy w trasie. Jazda w upale (zwłaszcza, jeżeli pominęliśmy punkt o serwisie klimatyzacji) jest bardzo męcząca i wyczerpująca. Warto jest co 1,5-2h zrobić sobie kilkanaście minut przerwy, może jakaś kawa (mrożona?) czy zimny napój. Obojętnie - byle była chwila na "obudzenie" się od monotonii jazdy - coraz częściej na szczęście szybką, ale i nudną autostradą.