portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Motoryzacyjny YouTube w Polsce

Jakie kanały motoryzacyjne warto znać i subskrybować?

Nie będzie niczym nowym stwierdzenie, że Youtube ogląda zapewne większość internautów, gdyż jest tam prawie wszystko (jakość merytoryczna jest jak wszędzie różna, dlatego warto odsiewać ziarno od plew). Branża motoryzacyjna jest również całkiem dobrze reprezentowana. Wielu youtuberów służy swoją pomocą i radą w zakresie wyboru aut czy ich prezentacji - i to zarówno aut świeżo po premierze jak i używanych.


Na wstępie tekstu warto zaznaczyć, że artykuł nie jest w żaden sposób sponsorowany przez wymienionych poniżej youtuberów (a szkoda) :) Zbiór prezentowanych youtuberów to subiektywna lista kanałów skompletowanych przez naszą redakcję, z którymi warto się przynajmniej zapoznać - myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Kolejność prezentowanych kanałów jest zupełnie przypadkowa!Pertyn GlędziPrzykładowy odcinek - prezentacja Jeepa Grand Cherokee Trackhawk


Tytułowy Pertyn to Maciej Pertyński, dziennikarz i bloger, którego teksty i testy można znaleźć w większości największych magazynów motoryzacyjnych oraz tytułach spoza stricte branży motoryzacyjnej. Jest on także jedynym polskim jurorem w konkursie World Car of the Year (WCOTY).

Z uwagi na wieloletnie doświadczenie, celnie porównuje między sobą testowane auta zarówno między konkurentami w tej samej klasie jak i testowany egzemplarz z jego poprzednimi generacjami w zakresie dokonanych usprawnień. Z racji bardzo spokojnego głosu i wyważonego tonu wypowiedzi jedni go uwielbiają, inni za nim nie przepadają. Natomiast jeżeli chodzi o merytorykę - kanał wart polecenia.


Kanał na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbICoaifEiEEzZQXcVW_mKg/videos
BlogomotivePrzykładowy odcinek - prezentacja Chevroleta Suburban z 1995 roku


Kanał prowadzony przez Pana Rafała - jak wspomina na swoi blogu, co do dalszych danych woli zachować anonimowość. Kanał na YT zarejestrował już w 2009 roku. W swoich filmach w swój sympatyczny i charakterystyczny sposób (często "na siłę" dodaje luźne prywatne przebitki ze swoją córką) od jakiegoś czasu testuje bardziej i mniej popularne auta używane. Prędzej skupiał się na swoich przemyśleniach ogólnych na temat motoryzacji, rozwiązań stosowanych w autach itp. Humor Pana Rafała może przypaść do gustu wielu osobom, a że kanał nie jest jakoś wybitnie popularny, postanowiliśmy go przybliżyć, gdyż uważamy, że jest wart zapoznania.


Kanał na Youtube: https://www.youtube.com/user/Blogomotive/videos
Marek DrivesPrzykładowy odcinek - test sportowej wersji Hyundaia i30 N Performance


Prowadzący kanał - Marek Wieruszewski - jest dziennikarzem, który kiedyś prowadził program motoryzacyjny w radiu PiN, a od dłuższego czasu większość czasu poświęca youtubowi, gdyż jak mówi - pozwala mu to na bycie sobą. Pan Marek testuje głównie samochody nowe, ze wszystkich półek cenowych - jakiś czas temu testował nawet Rolls Royce Phantoma. Swoje odcinki prowadzi w sposób bardzo merytoryczny, otwarty i wydaje się, że rzetelny. Po sposobie wypowiedzi i słyszalnej pewności siebie czuć jego duże doświadczenie. Warto też dodać, że od pewnego czasu filmy dodawane są zarówno w polskiej jak i anglojęzycznej wersji językowej.


Kanał na Youtube: https://www.youtube.com/user/GarazOtwarty/videos
Pojechani.TVPrzykładowy odcinek - Twoje bagaże mogą Cię zabić


Kanał prowadzi dwóch kumpli z Krakowa - Sebastian Piekarz i Paweł Olszowik. Większość odcinków prowadzona jest w konwencji humorystycznej, acz merytorycznej rozmowy między nimi - siedząc w samochodzie z kamerą przymocowaną pod przednią szybą. Chłopaki poruszają tematy motoryzacyjne oraz około-motoryzacyjne (jak np. gadżety do samochodu), a także komentują bieżące wydarzenia (jak np. zmiany przepisów). Odcinki pojawiają się systematycznie co tydzień w środę około 18:00 i trwają zazwyczaj poniżej 10 minut, więc "nie zabierają za dużo życia".


Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCm6gFp0v5j-W1cXWhBd48gg/videos
KicksterTVPrzykładowy odcinek - prezentacja Daewoo Lanos


Kickster czyli Sebastian Kraszewski, to bardzo popularny youtuber, produkujący swoje filmy już od kilku lat i zdobywający coraz większą popularność. Swoja popularność zyskał serią Kickster MotoznaFca, która do dnia dzisiejszego uchodzi za najlepszy jego cykl filmowy. Poza nim pojawiły się także cykle takie jak Lista Kickstera (czyli prezentacja rankingów aut posegregowanych wg. przyjętych kryteriów) czy Kickster jedzie - czyli testy aut zazwyczaj z wysokiej półki, które testuje na torze wyścigowym w Toruniu. Odcinki pojawiają się dość nieregularnie, a na kolejne odcinki z najpopularniejszej serii MotoznaFca trzeba często czekać po kilka tygodni. Wadą lub zaletą (zależy dla kogo) kanału KicksterTV jest specyficzny sposób wypowiedzi autora pełen memów i przekleństw, natomiast patrząc po ilości jego wyświetleń, dobrze dopasowuje się do swojej grupy widzów.


Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCE59JfgJn06qFVHES99M_KQ/videos
MotoBiedaPrzykładowy odcinek - test Nysy 522


Bardzo specyficzny kanał youtubowy, mamy wrażenie, że nieco wzorowany na stylu i języku Kickstera. Podobnie jest dość wulgarny i mocno specyficzny. Autor kanału, który pozostaje anonimowy sam pisze o swoim kanale "Szczerze, tanio, wulgarnie i bez motoryzacyjnych świętości" i oglądając kolejne odcinki, wszystko potwierdza się w 200%. Kanał jest dość młody, gdyż powstał w 2016 roku i nie ma jeszcze oszałamiającej ilości subskrybentów - być może przez osobliwe podejście i jednak dość wulgarny język. Dlaczego więc go polecamy? Bo mało kto decyduje się na test takich aut jak VW Golf 1, Żuk czy Nysa.


Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCctu4z-mlxO-x7K0RDCk4ag/videos
Moto DoradcaPrzykładowy odcinek - ile zarabia kierowca ciężarówki


Waldemar Florkowski prowadzi swój kanał od końca 2012 roku. Autor pracował i kierował w swojej karierze kilkoma salonami samochodowymi, posiada także licencję rajdową. W swoich filmach prowadzi zazwyczaj ciekawe i merytoryczne monologi na tematy motoryzacyjne i poradnikowe, komentując również zagadnienia prawne związane ze zmianami przepisów. Z uwagi na ogrom poruszanych tematów, ciężko jest ten kanał sensownie zaszufladkować - z drugiej strony nie ma chyba nawet takiej potrzeby.


Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/user/motoopiniecom/videos
Miłośnicy czterech kółek - zrób to samPrzykładowy odcinek - wymiana tarcz hamulcowych


Kanał Michała Jesionowskiego, samouka - fascynata mechaniki samochodowej i ogólnie pojętej motoryzacji, który jednak sam odpowiedniej, ukończonej szkoły mechanicznej nie ma, choć nie przeszkadza to, żeby jego filmy puszczane były podczas zajęć w technikach samochodowych. Na kanale istnieje wiele cykli tematycznych, z chyba najbardziej merytorycznym, prezentującym krok po kroku wymianę poszczególnych części samochodowych, diagnostykę, car audio czy tematy związane z tuningiem. Dzięki sukcesowi na YT autor uruchomił pod Gdańskiem swój wymarzony własny warsztat samochodowy, gdzie stara się utrzymywać jak najwyższą jakość obsługi.


Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC9SoogoWnlKeUEfvBS4rzrw/videosAutoholicyPrzykładowy odcinek - prezentacja BMW X5 3,0D


Chyba najmłodszy kanał w naszym zestawieniu. Prowadzi go p. Robert Donaj - właściciel firmy tuningowej z Gdańsk. Koleguje się z Michałem z poprzednio opisywanego kanału M4K - swego czasu nawet kręcili wspólnie odcinki w warsztacie Roberta. Po youtubowym "rozstaniu" z Michałem, rozkręca swój kanał, w którym jak nietrudno się domyśleć dominuje tematyka sportowo-tuningowa, prezentacje zmodyfikowanych aut widzów oraz ciekawych youngtimerów. Prowadzący jest bardzo pozytywną osobą z ogromną wiedzą o mechanice. Na kanale funkcjonuje kilka cykli tematycznych odcinków - w tym także testy nowych aut.


Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCAWk2aPhIrFHjtP9y0dsJhA/videos
Auta bez ściemyPrzykładowy odcinek - porównanie VW Golfa GTI / Polo GTI / Up! GTI


Jako jedyny z dziś prezentowanych, nie jest to odseparowany kanał, a autorski cykl filmów prowadzonych przez 2 dziennikarzy magazynu Auto Świat (Piotra Szypulskiego i Roberta Rybickiego), którzy w mocno nietuzinkowy sposób porównują między sobą zazwyczaj 2 lub 3 auta, które często nie mają za wiele ze sobą wspólnego. Specyficzny humor oraz wieloletnie doświadczenie medialne prowadzących sprawiają, że nawet 20 minutowe odcinki stają się bardzo krótkie. Odcinki publikowane są średnio co około 3 tygodnie, co z uwagi na ich formę uznajemy za zbyt rzadko - chciałoby się więcej.


Playlista z cyklem odcinków: https://www.youtube.com/watch?v=sozU-VPW4JM&list=PLa6MmajAK89AvLLXyuW-E72Qw_jHYsQf2