portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Od teraz bezpłatne sprawdzanie historii sprowadzonego auta

Do tej pory kupując auto sprowadzone zza granicy, jego historia delikatnie mówiąc, nie była zbyt jasna...

Cofanie liczników czy fałszowanie książek pojazdu to bardzo częsty proceder. Pół biedy, jak np. samochód sprowadzony był ze Szwecji, czy innego kraju, który szybko i bezpłatnie umożliwia sprawdzenie po samym VINie historii auta czy jego zarejestrowanych cząstkowych przebiegów. Sam czasem dla poprawy humoru lubię weryfikować realność podawanych przebiegów. Nie każdy kraj jednak coś takiego umożliwia, a przynajmniej nie za darmo. Pojawiło się na rynku już trochę płatnych serwisów służących do sprawdzania historii pojazdu. Nasz ustawodawca jednak wprowadza taką opcję całkowicie bezpłatnie!

Strona www.historiapojazdu.gov.pl działa już od kilku lat. Sporo osób z niej korzysta lub choćby kojarzy, że jest to baza w której można było sprawdzić przebiegi zarejestrowane przez Stacje Kontroli Pojazdów od 2014 roku, gdyż od tego momentu stacje mają obowiązek wpisywania przebiegu badanego auta do systemu. Właśnie ta baza będzie sukcesywnie poszerzana o dane o historii aut sprowadzanych z zagranicy. 

Dane aut sprowadzonych są i będą widoczne w 7 kategoriach: Kradzież, Złomowanie, Powypadkowy, Uszkodzony, Przekręcony licznik, Niedopuszczony do ruchu oraz czy "Służył jako taxi". Prezentacja danych nie jest może w idealnej dla każdego formie, bo każdy pewnie chciałby wiedzieć, ile przebiegu miało auto za granicą na ostatnim przeglądzie przed eksportem, natomiast wprowadzony system przynajmniej pokazuje na zasadzie zerojedynkowej, czy licznik był kręcony czy nie - czyli zapewne porównanie pierwszego przebiegu po rejestracji w Polsce do ostatniego przy przeglądzie za granicą.


Na ten moment do bazy zostały dołączone informacje z krajów takich jak: Belgia, Francja, Holandia, Szwecja, Włochy oraz zza oceanu - Kanada i USA. Chwilowo nie ma na liście chyba najpopularniejszych i najbardziej oczekiwanych Niemiec, ale wg. zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji, mają się one pojawić niebawem.

Ponadto od stycznia 2018 w bazie można będzie sprawdzić nawet te pojazdy, które nie są jeszcze zarejestrowane w kraju, choć do tego potrzebny będzie tzw. profil zaufany eGO.