portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Penalizacja korekty licznika

Czyli więzienie za kręcenie

W czwartek przed weekendem Prezydent Andrzej Duda podpisał ważną dla kierowców ustawę. Otóż można by powiedzieć "w końcu" spenalizowane zostało tak popularne przy sprzedaży samochodów - kręcenie liczników. I to całkiem mocno! W sprawach większego kalibru, będzie to od 3 miesięcy do 3 lat pozbawienia wolności! W jednostkowych (drobnych) przypadkach rozpiętość kar zaczyna się od kary grzywny, aż do 2 lat ograniczenia lub pozbawienia wolności.


Co konkretnie będzie karane?

  •  zmiany wskazań licznika mierzącego przejechany dystans,
  •  ingerencję w prawidłowość pomiaru drogomierza,
  •  zlecenie innej osobie powyższych modyfikacji


Dodatkowo podpisana ustawa precyzuje postępowanie w przypadku wymiany drogomierza. Założyć można oczywiście licznik sprawny i dedykowany do tego samego modelu auta, zaś w ciągu 2 tygodni po jego montażu musimy udać się na Stację Kontroli Pojazdów, gdzie musimy zgłosić fakt wymiany, gdzie zostanie odczytany przebieg z nowego licznika, a wszelkie dane o fakcie wymiany i odczycie aktualnego stanu nowego licznika zostaną przekazane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Usługa w SKP będzie oczywiście płatna, przy czym w ustawie pojawiła się maksymalna możliwa stawka za w/w usługę w kwocie 100 zł.


I teraz najważniejsze. Od kiedy wchodzi w życie owa ustawa? Przepisy nowo-podpisanej ustawy zaczynają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, zaś zmiany w Koreksie Karnym - 2 tygodnie od jej ogłoszenia.

Czas pokaże, czy ustawa zmieni coś w codziennym życiu osób handlujących samochodami, gdyż coraz częściej liczniki są modyfikowane jeszcze poza granicami naszego kraju, przez zakupem ich przez naszych komisantów. Jak wyjdzie w praktyce? Czas pokaże.