portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Punkty karne po nowemu

czyli kiedy 6 + 4 daje 6

Już za kilka miesięcy (4 czerwca 2018) w życie wchodzą nowe przepisy regulujące otrzymywanie punktów karnych za wykroczenia. Od tego dnia policjant nie będzie już mógł sumować punktów za popełnione wykroczenia (jeżeli przyczyną zatrzymania było właśnie popełnienie kilku wykroczeń w krótkim odstępie czasu). Do tej pory wybitnie uzdolnieni kierowcy dawali radę uzbierać 24 punkty w dosłownie kilka minut - ot choćby prędkość o 51 km/h wyższa od dopuszczalnej, wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, na przejściu dla pieszych itd. Od tego momentu obowiązywać  będzie jedynie najwyższa jednostkowa ilość punktów z popełnionych wykroczeń. Z drugiej strony znikną dobrowolne, płatne szkolenia, na których można było odjąć sobie kilka punktów z konta. Według statystyk policyjnych, w ubiegłym roku około 2400 osób straciło prawo jazdy dzięki przekroczeniu limitu dopuszczalnej ilości punktów karnych.


Jakby się wydawało, ustawa ta "otwiera furtkę" dla łamania po kilka przepisów naraz. Na szczęście pozornie. W przypadku bardzo rażących wykroczeń, policjant będzie miał prawo do odstąpienia od ukarana kierowcy na miejscu i skierowania sprawy do sądu wraz ze wszystkimi dowodami. Sąd jak najbardziej będzie miał prawo odebrania prawa jazdy jeżeli po analizie dowodów potwierdzających wykroczenia uzna to za zasadne. Sędzia będzie miał prawo także zamiast odbierać prawo jazdy, także nałożyć grzywnę nawet do kilku tysięcy złotych za popełnione wykroczenia.


Dla informacji zamieszczamy również aktualny taryfikator punktów karnych, obowiązujący w 2018 roku. Niewielkich rozmiarów PDF jest do pobrania TUTAJ