portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Solidne i bezawaryjne - raport 2018

Najmniej awaryjne auta produkuje...

Jak co roku dziennikarze magazynu Auto Świat tworzą Raport Jakości producentów motoryzacyjnych. Celem, jaki przyświeca w tworzeniu tego raportu jest ułożenie marek samochodowych patrząc na ich trwałość, bezawaryjność i jakość konstrukcji. Są to jednocześnie główne cechy jakimi kierują się kupujący auta.


Dziennikarze ustalając kolejność marek na liście brali pod uwagę miedzy innymi typowość usterek (jeżeli jakiś problem występuje nagminnie, odbija się to na ocenie), akcje naprawcze (dobrze, że producenci przyznają się do błędów i je naprawiają, źle że w ogóle się pojawiły, pozycja w niemieckim raporcie TUV, przeprowadzone testy długodystansowe aut z gamy marki, czy wreszcie zakres napraw gwarancyjnych.


Maksymalna ilość punktów możliwa do uzyskania wynosi 100 i rozkłada się odpowiednio:

- typowe usterki - 40 pkt
- akcje naprawcze - 20 pkt
- raport TUV - 10 pkt
- testy 100 tys. km (od 2015r) - 20 pkt
- gwarancja - 10 pkt

Jeżeli aut jakieś marki nie można było ocenić w którejś z kategorii, przy ocenie pojawia się gwiazdka. Oznacza to, że ta wartość mogłaby być wyższa gdyby dostępne były potrzebne dane do oceny.


Na podium:

1. Hyundai - 76 pkt
2. Honda oraz Kia - 75 pkt
3. Volvo - 69 pkt

Poza podium:

4. Mercedes - 68 pkt
5. Toyota - 66 pkt
6. Mazda - 65 pkt
7. Skoda - 62 pkt
8. Suzuki - 60 pkt
9. Opel - 59 pkt
10. Audi oraz Nissan - 58 pkt
11. Dacia i Seat - 57 pkt
12. BMW - 56 pkt
13. Ford - 55 pkt
14. Peugeot - 54 pkt
15. Citroen, Fiat, Renault, Volkswagen - 52 pkt


Z uwagi na brak danych w którymś z ocenianych kryteriów, poza stawką (wraz ze zdobytymi, niepełnymi punktami) znalazły się:

- Lexus - 71 pkt !
- Alfa Romeo - 52 pkt
- Subaru - 51 pkt
- Mitsubishi - 44 pkt
- Jeep - 41 pkt


Przede wszystkim gratulujemy Hyundaiowi. Jego wygrana to skutek bezawaryjności konstrukcji, braku akcji serwisowych czy 5-letniej gwarancji. Koreańczycy ostatnimi czasy bardzo mocno umocnili pozycję swojej marki, dbając o wszelkie aspekty konstrukcyjne. Podobnie 2 miejsce: Honda i Kia. Honda z wysoką jakością kojarzy się od dawna, Kia podobnie jak Hyundai również od kilku lat goniła czołówkę, co widać, że przyniosło efekty. Na uwagę zasługuje Lexus, który uplasowałby się na 3 miejscu (albo wyżej), ale z uwagi na brak oceny z raportu TUV ma niepełną ilość punktów, więc pozostaje poza stawką. Dość słabo wypadły auta z grupy Volkswagena - jest to zapewne wina po części afery Dieselgate, jak i często zgłaszanych usterek czy wad konstrukcyjnych silników.

Pełne wyniki wraz z komentarzem znajdziesz na stronie magazynu Auto-Świat, który stworzył powyższy ranking - aby przejść do niego, kliknij TUTAJ