portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Solidne i bezawaryjne - raport 2019

Porównujemy wyniki 2018 vs 2019

Redaktorzy miesięcznika Auto Świat corocznie tworzą i publikują ranking najmniej awaryjnych samochodów, a właściwie ranking producentów aut, gdyż wyniki obejmują marki producentów, a nie konkretne modele. Mając dane sprzed roku z naszego artykułu Solidne i bezawaryjne - Raport 2018 oraz świeżą publikację 2019 warto przyjrzeć się korelacjom i różnicom między wynikami, nanosząc na aktualne oceny i pozycje w rankingu, wartości z przed roku. Co najciekawsze, miejsca na podium są prawie identyczne! A to już coś oznacza...

Ale po kolei. Przypomnijmy najpierw kryteria, według których oceniani są producenci. Maksymalna ilość punktów możliwa do uzyskania wynosi 100 i rozkłada się odpowiednio:

- typowe usterki - 40 pkt

- akcje naprawcze - 20 pkt

- raport TUV - 10 pkt

- testy 100 tys. km (od 2015r) - 20 pkt

- gwarancja - 10 pkt


Sprawdźmy więc, jak prezentuje się tabela punktowa. Kogo mamy na podium?
Z uwagi na fakt, że nie wszystkie marki mogły być ocenione w każdej kategorii (głównie chodzi o raport TUV) oddzielnie podane zostały marki, które miały oceny niepełne:

LEXUS - 69 pkt co już mu daje 3 miejsce na równi z Volvo (a niewiadomo, które zająłby miejsce gdyby był ujęty w raporcie TUV (potencjalnie do +10 pkt). Co najciekawsze, w ubiegłym roku Lexus był w dokładnie tej samej sytuacji. Z osiągniętymi 71 punktami, miałby również minimum 3 miejsce (mając opcję na kolejne do +10 pkt). Pozostaje pytanie, kiedy Lexus będzie uwzględniany w raportach TUV - lub raczej, czemu w Niemczech jeździ tak stosunkowo mało Lexusów.

ALFA ROMEO - 52 pkt

SUBARU - 52 pkt

MITSUBISHI - 44 pkt

JEEP - 40 pkt


Jakie wnioski płyną z tego raportu? Hyudai, Honda, Volvo i Lexus to marki, które można kupować "jak w dym" chcąc zakupić auto, do którego jakości projektów i wykonania producenci się przyłożyli. Gratulujemy Seatowi i Peugotowi za największy wzrost pozycji w rankingu bezawaryjności, bo aż o 7 miejsc, a współczujemy Mercedesowi spadku o 5 miejsc. Niepokoi bardzo Ford, który zarówno w zestawieniu 2018, jak i obecnym zamyka stawkę.


Pełen raport wraz z komentarzem dziennikarzy magazynu Auto Świat oraz szczegółowymi informacjami odnośnie ocen w każdej kategorii wraz z wieloma przykładami odnajdziesz na stronie: 

https://www.auto-swiat.pl/uzywane/co-warto-kupic/raport-jakosci-2019-sprawdzamy-ponad-20-marek/z8btdmh


PS. Najciekawsze jest to, że zupełnie patrząc z boku w rankingu dominują auta azjatyckie. Hyundai - Korea Południowa, Honda i Lexus - Japonia, Volvo - aktualnie Chiny.