portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO POJAZDU PRZED ZAKUPEM

Bezpieczny zakup używanego samochodu, rzeczoznawca samochodowy Włocławek, find a car Włocławek

Jak ustrzec się przed zakupem uszkodzonego samochodu?

Polska to prawdziwe El Dorado dla sprzedawców używanych samochodów. Niemal każdy może zostać właścicielem komisu, niemal każdy może sprowadzać samochody z zagranicy i sprzedawać je w kraju. Wystarczy spełnić tylko dwa warunki - mieć pieniądze na zakup uszkodzonego pojazdu i znaleźć przysłowiowego "łosia".  Wiem ostro, lecz temat jest poważny, gdyż większość dostępnych samochodów na rynku wtórnym posiada ukryte wady których naprawę prędzej czy później będzie musiał pokryć nowy właściciel. Właściciele starszych pojazdów najczęściej postanawiają zmienić stój stary model na nowszy gdyż nieuchronnie zbliżają się "grubsze" naprawy, których koszt może spowodować, że w przyszłości będzie problem ze sprzedażą samochodu za satysfakcjonującą kwotę.

Czynniki wpływające na wartość samochodu

 • -wiek
 • -stan techniczny silnika i peryferii
 • -stan techniczny blacharki i podwozia
 • -uszkodzenia / wymienione elementy po naprawie na wskutek przebytych kolizji
  rzadziej:
 • -stan wizualny tapicerki
 • -wyposażenie audio car


Jak to wygląda w rzeczywistości?

Używany i uszkodzony samochód przed sprzedażą przechodzi delikatny "lifting" celem którego jest ukrycie wad, czasami tych drobnych a czasami tych których naprawa przekroczyłaby około 30 procent wartości samochodu. Do najczęstszych korekt i tym samym ukrytych wad o których nie informuje się kupującego należą:

 • -poprawki blacharskie nadkoli i krawędzi pojazdu, które zostały uszkodzone podczas drobnych kolizji / otarć
 • -uszkodzenia pompy wtrysku
 • -uszkodzenia sprężarki
 • -wadliwe działanie skrzyni biegów
 • -cofnięty przebieg pojazdu
 • -uszkodzone przeguby

Przeciętnemu Kowalskiemu wydaje się, że tak jak trzydzieści lat temu, tak i teraz sam jest w stanie sprawdzić stan techniczny samochodu- rzeczywistość jest inna. Budowa pojazdów nawet tych dziesięcioletnich i starszych jest już na tyle skomplikowana, że bez dużego doświadczenia mechaniczno-blacharskiego a także odpowiedniego zaplecza technicznego, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie jakie głęboko ukryte wady posiada samochód. Dodatkowo należy pamiętać o wadach prawnych - samochody kupowane bezpośrednio z zagranicy (od osoby sprowadzającej samochody) mogą okazać się kradzione bądź nie posiadać wszystkich dokumentów niezbędnych w naszym kraju, bez których nie można przeprowadzić procedury rejestracji. 

Pamiętajmy, że samochody sprowadzane zza oceanu mogą wyposażone być w reflektory nie spełniające polskich norm a także norm w zakresie spalania.

Szukaj wiatru w polu

Pan Marcin, przypadkowy przechodzień, którego poznałem podczas wieczornego spaceru z psem jest najlepszym przykładem jak nie należy kupować samochodu: "napaliłem się na tego opla, gdyż był tani i dodatkowo sprzedawca miał konto na największym portalu ogłoszeń w Polsce i to mnie zgubiło" - mówi Pan Marcin.  Zakupu samochodu dokonałem bardzo szybko, sam zresztą nie wiem jak to się stało- sprzedawca "zakręcił" mnie swoją przebojowośćią. Szybko okazało się, że opel miał spawany silnik i po dwóch tygodniach musiałem dodatkowo wyłożyć na naprawę, gdyż spaw wykonywany był - jak to stwierdził mechanik - w garażu przez pana Wiesia, który spawarkę kupił na jarmarku świątecznym (tutaj Pan Marcin śmieje się, lecz widzę po jego oczach że nie jest mu do śmiechu). 


Firmy sprawdzające stan techniczny pojazdu

Na szczęście na rynku jest już coraz to więcej firm oferujących kontrolę samochodu przez zakupem. Jak to wygląda? Klient chcący dokonać zakupu określonego pojazdu, zleca online firmie zewnętrznej kontrolę samochodu. Nie jest to usługa tania, lecz daje pewność, że samochód zostanie prześwietlony jak przez rentgen. Do najbardziej wypromowanych firm w internecie należą:
-Autotesto
-Motoraporter
-Mobileekspert
-Ekspertcar
-Motocontroler

Usługa kontroli pojazdu samochodu przed zakupem niestety nie należy do najtańszych. Możemy stracić nawet kilkaset złotych, stąd na tego typu wydatek decydują się dopiero osoby, które są pewne, że chcą dokonać zakupu danego pojazdu. 

Jak samemu sprawdzić używany samochód przez zakupem?

Najlepszym sposobem jest udać się do zaprzyjaźnionego zakładu mechanicznego i dogadać się co do kosztów przeprowadzenia takiej kontroli. Niestety mechanik mechanikowi nie równy i może okazać się, że nie trafiliśmy do eksperta od mechaniki samochodowej lecz do samouka, który uczył się mechaniki na własnych błędach. Lepszym sposobem jest udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie mechanicy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia gwarantujące- chociaż teoretycznie odpowiednia wiedzę mechaniczną.  Pracownicy SKP z pewnością też fachowym okiem spojrzą na miejsce, gdzie umieszczony jest numer VIN. Pozostaje tylko jeszcze jedna kwestia - ukrytych wad prawnych. Polecamy stronę www.obywatel.gov.pl Tutaj możemy poszukać informacji na temat tego jak powinna wyglądać transakcja kupna i sprzedaży samochodu oraz jakie dokumenty będą są niezbędne przy późniejszej rejestracji pojazdu. awsze możemy udać się jeszcze do wydziału komunikacji bądź uzyskać więcej informacji od panów z drogówki.

Niestety to nie wszystko - brakuje nam jeszcze historii pojazdu, którą sprawdza się po numerze VIN. Aby sprawdzić historię pojazdu, możemy skorzystać z stron www, które w trybie online umożliwiają sprawdzenie vin-ów. Oczywiście nie daje to stu procentowej gwarancji, że  dowiemy się całej prawdy o samochodzie. Z pewnością dowiemy się, czy samochód na początku swojego okresu- okresu gwarancyjnego przechodził regularne kontrole oraz czy w tym okresie nie uczestniczył w kolizji. Może się jednak okazać, że właściciel uczestniczył w kolizji lecz nie chcąc stracić zniżek, gdy samochód był jeszcze na gwarancji i nie zgłosił tego do AC. Inną przyczyną niezgłoszenia do AC szkody mógł być fakt, że gdyż po prostu wiedział o tym,że samochód będzie w przyszłości w bazie danych co  może skutkować brakiem możliwości ukrycia wad pojazdu.

Rzeczoznawca samochodowy

Przed zakupem pojazdu możemy skorzystać z opinii rzeczoznawcy samochodowego. Z pewnością w każdym większym mieście znajdzie co najmniej jeden taki, który zarejestrowany jest w bazie rzeczoznawców samochodowych PZM 
Skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego niestety jest płatne i nie należy też do najtańszych.  

Co to jest usługa find a car?

W skrócie można powiedzieć, że jest to zlecenie firmie zewnętrznej czynności znalezienia oraz zakupu pojazdu w imieniu zlecającego. Jest to o tyle wygodne, że firmy zajmujące się tego typu usługami mają odpowiednie zaplecze zarówno techniczne jak i doświadczenie zawodowe. Firmy tego typu na zlecenie mogą:

 • -znaleźć poszukiwany model samochodu
 • -sprawdzić jego stan techniczny oraz prawny
 • -negocjować stawkę za jaką samochód ma zostać odsprzedany zlecającemu
 • -przywożą samochód "pod dom"
 • -pomagają w czynnościach urzędowych 
 • -pomagają w uzyskaniu kredytu na zakup pojazdu
 • -odkupują stary pojazd zlecającego

Do tego typu firm należ wiele auto komisów oraz firm dealerskich, nasz portal Auto Moto Strefa także wykonuje takie usługi.

Jeżeli jesteś zainteresowany usługą find-a-car zadzwoń do naszego działu pomocy przy zakupie samochodów używanych a  nasi fachowcy udzielą wszelkich informacji na temat tej usługi.

Łukasz Wasilewski tel.: 607 591 886

Z naszych usług korzystają najczęściej osoby które chcą kupić szybko i sprawnie samochód używany i przy tym pozostawić stary samochód w rozliczeniu.

Drugą grupą naszych klientów są osoby starsze, które ze względu na wiek oraz brak wiedzy mechanicznej, powierzają nam wyszukanie samochodu, jego późniejszą kontrolę techniczną oraz prawną.  Posiadamy duże doświadczenie w zakupie i sprzedaży samochodów używanych, dostęp do cenników samochodów używanych a nasi mechanicy  na bieżąco poszerzają swoją fachową wiedzę.