portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

portal darmowych ogłoszeń i aukcji motoryzacyjnych

Trike na kategorię B

Kolejne uprawnienia dla kierowców osobówek

Kilka lat temu grono kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B zyskało prawo do poruszania się skuterami i motocyklami z silnikami o pojemności do 125 ccm (i mocy do 15KM) w ramach posiadanej kategorii B. W środowisku motocyklowym zawrzało, gdyż niektóre modele motocykli z tak małymi silnikami posiadają już na tyle mocy, że nieprzygotowanemu kierowcy potrafią już zrobić krzywdę. Na szczęście w statystykach wypadków nie stało się najwidoczniej nic złego, co mogłoby się skorelować z podjętą decyzją. 


Przed paroma dniami pojawiło się kolejne udogodnienie dla kierowców samochodów do 3,5 tony. Otóż Sejm przegłosował poprawkę umożliwiającą posiadaczom prawa jazdy kat. B (powyżej 3 lat) możliwość legalnego prowadzenia motocykli trójkołowych - i to bez względu na ich pojemność i moc!


Motocykle i skutery 3-kołowe to w tym momencie dość rzadko widziane pojazdy na naszych drogach, ale być może obecnie się to nieco zmieni! Mamy przecież do dyspozycji takie motocykle i skutery jak: Gillera Fuoko, Yamaha Niken, Can-Am Spyder RT-S, Peugeot Metropolis czy Piaggio MP3, nie wspominając o prawdziwych krążownikach szos, jakimi są popularne "trajki", często budowane samodzielnie przez pasjonatów!


Społeczność motocyklistów pewnie będzie nieco zirytowana podjętą uchwałą, gdyż motocykliści mają 3 stopnie prawa jazdy (A1, A2 oraz główne A), gdzie prawo jazdy kategorii A można zrobić albo w wieku 24 lat, albo w wieku 20, jeżeli od minimum 2 lat posiada się prawo jazdy kat. A2. Przy założeniu jednak, że ktoś nie miał prędzej zacięcia motocyklowego, to motocyklem trójkołowym o dowolnej mocy może legalnie jechać w wieku 21 lat, a tradycyjnym aż 3 lata później.


Jak zawsze po przegłosowaniu w Sejmie, ustawa trafi do Senatu a następnie na biurko Prezydenta. Jeżeli wszystko pójdzie bez problemu, pewnie od nowego roku uprawnienia kategorii B zostają praktycznie rozszerzone.Zdjęcie tytułowe: FaceMePLS from The Hague, The Netherlands / Wikipedia